PL | EN
Ukąszenia owadów. Jak chronić przed nimi dziecko?
5 (100%) | 1 głosów

Ukąszenia owadów. Jak chronić przed nimi dziecko?

latem dzieci są narażone na ukąszenia owadów

Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje lata. Letnie miesiące kojarzą się z ciepłem, urlopem i beztroską zabawą… a także z plagą owadów, o czym często przypominamy sobie, kiedy jest już za późno na przeciwdziałanie. Ukąszenia owadów – komarów, kleszczy i innych – mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Sprawdź, jak chronić przed nimi najmłodszych.

Komary

Latem najbardziej dokuczają komary. Czasem po dniu spędzonym nad jeziorem czy nad morzem (komary uwielbiają wilgoć, ale latem można je spotkać niemal wszędzie, niezależnie od poziomu wilgoci) na naszym ciele pozostaje mnóstwo „pamiątek” w postaci swędzących bąbli. Na szczęście komary, które występują w Polsce, z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mimo to z uwagi na nieprzyjemne swędzenie dobrze jest zapobiegać ich ukąszeniom. Jak? Najpewniejszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc, w których komarów jest najwięcej. W praktyce oznaczałoby to ciągłe przebywanie w mieszkaniu. Dlatego stosuj inne sposoby minimalizujące ryzyko ukąszenia Twojego malucha przez te owady.

Przed każdym wyjściem z domu spryskaj ubranko dziecka środkiem odstraszającym komary (preparat noś zawsze przy sobie, ponieważ po kilku godzinach jego działanie wyraźnie słabnie). Zwróć uwagę na skład kosmetyku – środki na komary dla dzieci nie mogą mieć w składzie większego niż 10% stężenia substancji DEET (alternatywą dla chemicznych preparatów jest np. olejek cytrynowy lub ekstrakt z eukaliptusa). Jednak nawet, gdy wybierzesz delikatny preparat, unikaj nanoszenia preparatu bezpośrednio na delikatną skórę malucha (szczególnie, jeśli jest alergikiem). W miarę możliwości zakładaj dziecku ubranka z długimi nogawkami i rękawkami. Żeby maluch nie pocił się w ciepłe dni, koniecznie wybieraj ciuszki z lekkich, przewiewnych materiałów. W oknie i na wózku pociechy możesz zamontować moskitierę, która stanowi fizyczną barierę uniemożliwiającą komarom przedostanie się do środka.

Ukąszenia owadów – co robić?

A co zrobić, kiedy maluch zostanie jednak ukąszony? Im mniej podrażniane są bąble, tym szybciej znikają – spróbuj jednak wytłumaczyć maluszkowi, że nie wolno drapać skóry, która go swędzi… Gojenie bąbli przyspieszysz smarując je żelem na ukąszenia owadów lub nacierając je przekrojoną cebulą. Na sam czas gojenia dopilnuj, by dziecko miało obcięte paznokcie, dzięki czemu nie będzie rozdrapywać bąbelków, a tym samym bakterie nie będą wnikać w głąb jego skóry.

Jeśli bąbli jest bardzo dużo lub wyglądają niepokojąco, zaprowadź malucha do pediatry.

latem dzieci narażone są na ukąszenia owadów

Latem dziecko trzeba chronić nie tylko przed słońcem, ale także przed owadami.

Co na pozostałe owady?

Poza komarami jest jeszcze kilka gatunków owadów, przed którymi powinno się chronić dzieci.

Kleszcze lubią tereny roślinne, dlatego najwięcej jest ich w lasach, na łąkach i w parkach. Ich ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ w ich ślinie znajduje się substancja znieczulająca. Kleszcze są o wiele groźniejsze od komarów, ponieważ przenoszą bakterie wywołujące boreliozę i wirusy odpowiedzialne za kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego, podobnie jak w przypadku komarów, ochrona przed kleszczami powinna polegać na unikaniu miejsc, w których jest ich dużo (jest to łatwiejsze do zrobienia) i zakrywaniu skóry malucha przewiewnymi ubrankami. Po każdym spacerze wśród bujnej roślinności dokładnie obejrzyj skórę dziecka. Jeśli znajdziesz kleszcza, czym prędzej go usuń. Wbrew powszechnej opinii, nie wolno smarować skóry wokół kleszcza tłuszczem! Powoduje to, że kleszcz się dusi i wymiotuje, a znajdujące się w nim bakterie dostają się do organizmu. Do pozbycia się kleszcza użyj pęsety, a miejsce, w którym się znajdował, zdezynfekuj. Jeśli w miejscu ukąszenia owada pojawi się rumień lub maluszek będzie miał objawy typowe dla przeziębienia, udaj się z nim do lekarza.

Uwaga na osy i pszczoły!

Kolejnymi uciążliwymi owadami są meszki. Podobnie jak komary, najbardziej lubią one okolice zbiorników wodnych. Z kolei z kleszczami łączy je to, że dysponują substancją znieczulającą, przez którą nie czuć ukąszenia owadów. Meszki odstraszysz preparatami na komary. Niestety nieskuteczne w ich przypadku będą moskitiery – meszki są tak małe, że z łatwością przedostaną się przez oczka moskitiery. Jeśli maluch zostanie pogryziony przez meszki (poznasz to po bolesnym, czasem krwawiącym obrzęku), ukąszone miejsce przemyj wodą utlenioną i posmaruj środkiem łagodzącym ukąszenia owadów.

Szczególnie należy uważać na osy i pszczoły – nie działają na nie bowiem preparaty odstraszające inne owady. Osy przylatują tam, gdzie roznosi się słodka woń, dlatego w upalne dni unikaj jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów na dworze (podczas wysokich temperatur osy i pszczoły robią się wyjątkowo niespokojne). Jeśli zauważysz któregoś z tych owadów w pobliżu, nie odganiaj go gwałtownie, ale spokojnie odejdź w inne miejsce. Co, jeśli maluch zostanie użądlony? Jeśli owad dostał się do jamy ustnej, użądlił w szyję lub dziecko zaczyna puchnąć, od razu jedźcie do szpitala. Natomiast jeśli owad zostawił żądło (zostawiają je pszczoły), ostrożnie je usuń. Na jego końcu znajduje się jad, dlatego żądło należy usunąć jak najdelikatniej, by jad nie dostał się do skóry.

Zapobiegając ukąszeniom owadów, unikniesz nieprzyjemnych powikłań z nimi związanych. A to z pewnością jeden z przepisów na udane wakacje z Twoim maluchem. Miłego wypoczynku!

Related Post