PL | EN
Usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek – domowe sposoby
4.3 (86.67%) | 6 głosów

Usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek – domowe sposoby

Usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek, plamy z mleka

W trakcie opieki nad dzieckiem szybko stajemy przed problemem, z którymi dziecięcy proszek nie zawsze sobie radzi. Kaszka, kupka, soczek, trawa – zagrożeń jest mnóstwo. Usuwanie trudnych plam można przeprowadzić na kilka sposobów.

Choć w każdym domu znajdzie się odplamiacz, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po domowe sposoby na usuwanie trudnych plam. Wiele z nich stosowały jeszcze nasze babcie. Wywabianie plam domowymi metodami jest prostsze niż się wydaje. Na początek pamiętajmy o kilku uniwersalnych zasadach:

Szare mydło i szybka reakcja to podstawa

  1. W większości przypadków pomaga natychmiastowe zapranie ubrania zwykłym szarym mydłem.
  2. Zapieramy zawsze w chłodnej wodzie (ciepła utrwali zabrudzenie)
  3. Jeżeli po praniu plama nie zeszła, nie prasujmy ubrania – wysoka temperatura sprawi, że
    zabrudzenie wniknie głębiej w materiał.
  4. W miarę możliwości sięgajmy po naturalne odplamiacze, które nie spowodują u dziecka podrażnień. Możemy też sięgnąć po środki wywabiające przeznaczone specjalnie dla maluchów.

Inne domowe odplamiacze – co warto mieć w zanadrzu?

Oprócz wspomnianego szarego mydła dobrze mieć pod ręką środki, które pomogą usunąć m.in. plamy z soków owocowych, takie jak, np.:

  • woda utleniona
  • kwasek cytrynowy
  • ocet
  • spirytus,

Przyda się też gliceryna (skuteczna w przypadku plam z kakao) oraz zwykła sól, z której pomocą pokonamy np. trudne plamy z buraków.

„Stare” zabrudzenia

Oczywiście nie zawsze okoliczności pozwalają nam na natychmiastową reakcję. Nie oznacza to, że zabrudzone ubranie będzie musiało zakończyć swój żywot. Usuwanie plam po upływie dłuższego czasu jest znacznie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Również w tym wypadku w sukurs przyjdą nam domowe metody. Jako odplamiacz sprawdza się na przykład kwaśne mleko, które poradzi sobie między innymi z plamą po czekoladzie. Wystarczy przez godzinę moczyć w nim ubranie, następnie spłukać chłodną wodą, zaprać szarym mydłem i wyprać z resztą rzeczy w pralce. W podobny sposób usuniemy dawniejsze plamy z jagód – namoczoną tkaninę spryskujemy sokiem z cytryny, lekko pocierając, a po upływie godziny moczymy w kwaśnym mleku.

Inny odplamiacz skuteczny w przypadku starszych zabrudzeń to woda utleniona. Pomoże usunąć np. plamę z herbaty – wystarczy, że zalejemy nią plamę po uprzednim zapraniu szarym mydłem. Woda utleniona to też skuteczny sposób na trudne plamy po marchewce. Specyfik wylewamy bezpośrednio na zabrudzenie, po kilku minutach zapieramy szarym mydłem, a następnie pierzemy w pralce, dodając do detergentu łyżeczkę proszku do pieczenia.

Sposoby na plamy z owoców takich jak truskawki, wiśnie, czereśnie czy porzeczki to kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Taką mieszanką zasypujemy zabrudzenie po uprzednim zapraniu i mocno pocieramy. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, a następnie uprać ubranie w pralce.

Jako odplamiacz służyć może również spirytus, który okaże się ratunkiem w przypadku zaschniętych plam z trawy. Zabrudzenie wystarczy zalać spirytusem i potrzeć, a następnie wygotować w wodzie z dodatkiem proszku do prania. Z kolei spirytus salicylowy pomoże usunąć plamy z błota.

Usuwanie trudnych plam pochodzenia biologicznego

Plamy na dziecięcych ubrankach powstają nie tylko podczas jedzenia czy zabawy, ale bardzo często są związane z zawartością pieluszki. Jeśli nie zdążyliśmy od razu zaprać ciuszka zabrudzonego kupką, sięgnijmy po babciną metodę, czyli gotowanie. Do garnka wsypujemy proszek do prania (pół miarki), zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Po kilku godzinach możemy uprać ubranie w pralce.

Malutkim dzieciom dość często zdarza się też wymiotować. Wymiociny najlepiej szybko spłukać, a następnie wyprać w minimum 60 stopniach. Jeśli metka na ubranku nie dopuszcza tak wysokiej temperatury, zwilżmy plamę płynem do naczyń, a po ok. 40 minutach wypierzmy w 40 stopniach.

Jeżeli wszystkie sposoby na usuwanie trudnych plam zawodzą pozostaje jeszcze zwykła pasta do zębów oraz chemiczny odplamiacz, który działa na wszystkie rodzaje plam. Pamiętajmy tylko, że środek chemiczny musi być bezpieczny dla skóry dziecka. Dowiedz się, jak prać i prasować dziecięce ubranka dla niemowlaka.

Aby uniknąć uporczywych plam, warto ubierać malucha adekwatnie do sytuacji. Pamiętajmy o śliniaku podczas jedzenia oraz o antypoślizgowych skarpetkach i nakolannikach podczas zabawy. Na plac zabaw nie wkładajmy nowych i jasnych ciuszków, a najlepiej wybierzmy kilka ubrań, których nie będzie szkoda zniszczyć z myślą o aktywnościach, przy których trudno uchronić szkraba przed zabrudzeniem.

Trudno to wszystko spamiętać? Wydrukujcie poniższą grafikę i miejcie ją zawsze pod ręką 😉

Usuwanie trudnych plam z ubranek dziecięcych - domowe sposoby

Usuwanie plam z ubranek dziecięcych wcale nie musi być czaso- i pracochłonne