PL | EN
Wysypka u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia
5 (100%) | 2 głosów

Wysypka u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia

Alergie skórne u dzieci są stosunkowo często występującym problemem. Pokrzywka czy wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, a przyczyną tego stanu rzeczy może być wiele czynników. Czasami są to problemy dermatologiczne, innym razem infekcja wywołana chorobą zakaźną, a czasami alergeny znajdujące się w jedzeniu czy środkach czystości

W celu określenia prawdziwej przyczyny należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i w razie potrzeby zastosować skuteczne leczenie.W przypadku uczulenia wystarczy wykluczyć alergen z otoczenia pociechy, aby nieprzyjemne objawy ustąpiły. Już sama zmiana proszku do prania może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli do tej pory stosowane były tradycyjne środki czystości, które niestety często zawierają substancje podrażniające delikatną skórę dziecka.

Co może być przyczyną wystąpienia wysypki skórnej u dziecka i jak się ona objawia?

Dziecko w kocyku

Alergia skórna jest reakcją uczuleniową, do której może dojść w wyniku kontaktu organizmu z alergenem w postaci pożywienia, metalu, związków chemicznych czy substancjami roślinnych. Za powstanie wysypki odpowiadać mogą także bakterie i wirusy.

  • Trądzik niemowlęcy

W przypadku noworodków mogą pojawić się na policzkach i brodzie małe krostki, które zwykle mają białą końcówkę i towarzyszy im zaczerwienienie. Ten rodzaj wysypki nazywany jest trądzikiem niemowlęcym.

  • Ospa wietrzna

Do wystąpienia wysypki może dojść także na skutek zarażenia się wirusem ospy wietrznej. Nagle zaczyna pojawiać się coraz więcej krostek, które są czerwone, małe i swędzące. Szybko przybierają one formę jasnych pęcherzy wypełnionych płynem. Pozostawiają po sobie odbarwienia, a czasem nawet blizny.

  • Egzema

Niezależnie od wieku dziecka, może pojawić się wyprysk przebierający różną formę i stopień nasilenia. Pojawia się też swędzenie. Egzema najczęściej dotyka policzków, brody, klatki piersiowej, pleców, głowy i fałdów skórnych. Dochodzi do zaczerwienienia, przesuszenia i łuszczenia się skóry. Czasami pojawiają się czerwone i sączące się guzki.

  • Rumień zakaźny

Na skutek kontaktu z parwowirusem B19 może dojść do wystąpienia objawów w postaci gorączki, obolałości oraz jasnoczerwonych zmian skórnych na policzkach, tułowi i nogach.

  • Różyczka

Przyczyna wysypki może być różyczka, która objawia się wysoką temperaturą. Następnie pojawia się wsypka na twarzy, szyi, ramionach i nogach. Towarzyszyć temu mogą biegunka i wymioty.

  • Świerzb

W przypadku wystąpienia dotkliwie swędzących i czerwonych zmian skórnych między palcami, w okolicy pieluszkowej oraz wokół łokci i nadgarstków, można podejrzewać zakaźną chorobę – świerzb. Swędzenie nasila się szczególnie w nocy i po kąpieli.

  • Szkarlatyna

Za powstawanie małych czerwonych wyprysków pod szyją, na klatce piersiowej i w pachwinach odpowiadają bakterie wywołujące szkarlatynę.

  • Pieluszkowe zapalenie skóry

U dzieci noszących pieluchy może wystąpić pieluszkowe zapalenie skóry, wywołane odparzeniem. W wyniku podrażnienia skóry moczem i stolcem dochodzi do zmian rumieniowych, które mogą przekształcić się w krostki i nadżerki. Towarzyszy temu ból i pieczenie.

  • Potówki

U dzieci można zaobserwować potówki w postaci drobnych pęcherzyków, które wypełnione są przezroczystym płynem. Powstają one na skutek zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych.

  • Alergia skórna

Alergia skórna może objawiać się swędzącym bąblem, bolesnym i twardym guzkiem czy krostkami. Zwykle znika samoistnie i szybko oraz nie wymaga leczenia farmakologicznego (chyba, że pojawią się zmiany skórne i obrzęk błon śluzowych, utrzymujące się przez kilka dni). W przypadku skóry alergicznej należy dbać właściwie o jej pielęgnację – stosować delikatne i bezzapachowe kosmetyki, nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowanie UV oraz używać miękkich tkanin i prać je w hipoalergicznych proszkach.

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Wszelkie zmiany skórne powinny zwiększyć czujność rodzica i być bacznie obserwowane. Jeśli pojawią się dodatkowe objawy, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza w celu rozpoznania choroby. Zasada jest taka, że jeśli wysypka blednie podczas uciskania, nie wróży to niczego poważnego. Z wizytą nie ma co jednak zwlekać w przypadku pojawienia się wysypki o charakterze sączącym się i zapalnym, przebiegającej z wysoką gorączką oraz utrzymującej się ponad kilkanaście dni czy nasilającej się.

Related Post