PL | EN
Zapalenie spojówek u dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) | 1 głosów

Zapalenie spojówek u dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek u dzieci

Zaczerwienie oka, swędzenie, uczucie suchości, to jedne z najczęstszych objawów sugerujących, że pojawił się stan zapalny błony śluzowej oka, czyli zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących infekcji oka u dzieci. Zaczerwienie oka, swędzenie, uczucie suchości, to najpopularniejsze objawy sugerujące, że pojawił się stan zapalny błony śluzowej oka, czyli zapalenie spojówek. Aby trafnie postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie, konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą.

Zapalenie spojówek — przyczyny

U dzieci zapalenie spojówek może być wywołane przez kilka czynników, takich jak:

  • bakterie
  • wirusy
  • zatkany kanalik nosowo-łzowy
  • środki chemiczne
  • alergeny

Wiele dzieci, zwłaszcza niemowląt, zmaga się z zatkanym kanalikiem nosowo-łzowym, co objawia się nadmiernym łzawieniem oka, ropną wydzieliną oraz w rezultacie właśnie zapaleniem spojówek. Najczęściej dzieci wyrastają z tej dolegliwości. W niektórych przypadkach, kiedy stan zapalny oka pojawia się często, konieczne bywa przetykanie kanalika, co musi zrobić specjalista.

Bakteryjne zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez wirusa rzeżączki, którym dziecko zaraziło się od matki podczas porodu, w trakcie przechodzenia przez kanał rodny. Jest to bardzo groźna bakteria, która może nawet doprowadzić do ślepoty dziecka. Z tego względu niezbędna jest diagnostyka chorób wenerycznych przed rozwiązaniem, a najlepiej przed zajściem w ciążę – tak aby zniwelować wszelkie ryzyko.

Zapalenie spojówek wywołane przez wirusy, na przykład wirus opryszczki typu 2, najczęściej wymaga antybiotykoterapii. Jednak nie jest tak groźne, jak bakteryjne zakażenie.

Alergiczne zapalenie oka

U noworodków zapalenie spojówek pojawia się również często w skutek aplikowania kropli do oczu z azotanem srebra. Ten związek chemiczny może mieć wpływ na podrażnienie błony śluzowej oka dziecka, w wyniku czego dochodzi do stanu zapalnego.

U dzieci bardzo często występuje również alergiczne zapalenie oka. Wówczas objawy zapalenia nasilają się zwłaszcza podczas kontaktu z alergenem. W zależności od rodzaju alergenu alergiczne zapalenie spojówek dzielimy na ostre, okresowe oraz przewlekłe. Alergeny sezonowe, takie jak pyłki traw i drzew, pojawiają się tylko w niektórych miesiącach w roku, wywołując okresowe objawy alergii w tym alergiczne zapalenie spojówek. Z kolei u chorych uczulonych na przykład na sierść zwierząt, objawy pojawiają się nagle i szybko przybierają ostrą formę. Jeżeli chory narażony jest w sposób trwały na alergen (na przykład osoby uczulone na kurz), wówczas mówimy o przewlekłej reakcji alergicznej.

Zapalenie spojówek u dzieci

Objawy zapalenia spojówek u dzieci

Pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że w oku występuje stan zapalny jest jego zaczerwienienie lub ropna wydzielina, która na początku może być skąpa. Jednak bardzo szybko przeradza się w intensywną, zalepiająca powieki. Jeżeli dochodzi do niej obrzęk oka, zaczerwienie, ból, oraz uczucie swędzenia, czy suchości oka, wówczas można podejrzewać, że dziecko choruje na zapalenie spojówek. W zależności od tego, co jest przyczyną choroby, jej przebieg może mieć różny charakter. Zapalenie wywołanie podrażnieniem chemicznym zwykle ustępuje po 2-3 dniach. Natomiast zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą trwać nieco dłużej, w zależności od tego, czy zostało wdrożone odpowiednie leczenie. Największy problem z alergicznym zapaleniem spojówek jest wtedy, gdy nie wiadomo, że dziecko jest alergikiem, oraz co jest alergenem.

Leczenie zapalenia spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek leczone jest najczęściej maściami lub kroplami przeciwwirusowymi. Aby łagodzić objawy, można stosować chłodne okłady. Podczas leczenia zapalenia spojówek bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Przemywanie oka jałową gazą oraz letnią wodą lub solą fizjologiczną, pomoże usunąć surowiczą wydzielinę oka i zapobiegnie przenoszeniu wirusa. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które odruchowo trą swędzące oko, narażając tym samym oko zdrowe na infekcję.

Bakteryjne zapalenie spojówek najczęściej wymaga stosowania odpowiednio dobranego antybiotyku, który wyeliminuje bakterie, natomiast alergiczne zapalenie spojówek, może nawet ustąpić samoistnie po usunięciu źródła infekcji, czyli alergenu z najbliższego otoczenia chorego.

Oprócz leczenia farmakologicznego można wspierać walkę z infekcją oka domowymi sposobami. Kojąco na bolące oko będą działać okłady z naparu ze świetlika, rumianku, bławatka lub werbeny. Ponadto do domowego leczenia zapalenia spojówek można stosować sok z aloesu, lub napar z brzozy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wdrożeniu leczenia alternatywnego, należy bezwzględnie skonsultować stan chorego z okulistą. Nie powinniśmy narażać dziecka na komplikacje i niepożądane efekty zbyt późnego wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Related Post