Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to złożona społeczność mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroby, które żyją na powierzchni skóry. Jest to rodzaj ekosystemu skórnego, który pełni kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry i całego organizmu.Główne funkcje mikrobiomu to: ochrona przed patogenami, która polega na tym, że korzystne bakterie obecne w mikrobiomie skóry konkurują z potencjalnie szkodliwymi patogenami i zapobiegają infekcjom, mikrobiom skóry pomaga w utrzymaniu zdrowej równowagi skórnej, zapewniając ochronę przed wysuszeniem skóry lub nadmiernym wydzielaniem sebum, wpływa na reakcje immunologiczne i może pomagać w kontrolowaniu stanów zapalnych skóry. Zaburzenia mikrobiomu skóry mogą przyczyniać się do różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

Czy każdy z nas posiada taki sam mikrobiom?

Mikrobiom skóry dziecka rozwija się głównie po urodzeniu, choć istnieją pewne wpływy związane z okresem prenatalnym. Mikrobiom skóry zmienia się wraz z wiekiem, dietą, stylem życia i innymi czynnikami. Mikrobiom jest bardzo zindywidualizowany i zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, styl życia, wiek, miejsce zamieszkania i eksponowanie na różne mikroby. Nawet między bliźniakami jednojajowymi, którzy mają identyczny materiał genetyczny, mikrobiom może różnić się znacznie ze względu na wpływ środowiska i innych czynników. Mikrobiom skóry jest na tyle zróżnicowany i unikalny, że ​​jego skład i rozmieszczenie mikroorganizmów mogą się nawet różnić w zależności od rodzaju skóry czy obszaru ciała. ​​Każdy z nas posiada unikalny mikrobiom i dbając o niego powinien słuchać reakcji skóry.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Odpowiednia pielęgnacja mikrobiomu skóry jest istotna dla utrzymania jego równowagi oraz pozwala uniknąć zaburzeń mikrobiomu związanych reakcjami alergicznymi. Dlatego tak ważne jest jakie produkty wybierasz do mycia i pielęgnacji skóry. Zwracaj uwagę z czym Twoja skóra pozostaje w bezpośrednim kontakcie. Czytaj skład środków do prania i kosmetyków jakie kupujesz oraz szukaj na nich informacji, czy troszczą się o Twój mikrobiom. Wybieraj delikatne produkty do mycia skóry bez funkcji antybakteryjnej, unikaj nadmiernego opalania oraz odwiedzaj regularnie dermatologa.

Produkty Jelp przebadane pod kątem ochrony mikrobiomu

Nasze hipoalergiczne formulacje oprócz szeregu innych badań zostały też przetestowane pod kątem ochrony mikorbiomu, czyli podczas testów instrumentalnych zmierzono wpływ naszych produktów na kondycję mikrobiomu skóry. Przeprowadzone testy potwierdziły, że stosowanie naszych produktów do mycia i pielęgnacji skóry oraz środków do prania i płukania jest bezpieczne dla mikrobiomu skóry. Opracowując nasze formulacje od początku dbamy o to, aby posiadały odpowiednie właściwości oraz były przyjemne w stosowaniu. Do naszych formulacji uważnie dobieramy każdy składnik, aby zapewnić ochronę wrażliwej i alergicznej skórze.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dlaczego Jelp?

Jelp to hipoalergiczne produkty, które towarzyszą wrażliwej i alergicznej skórze od pokoleń, a dokładnie już od 1988 roku. Jako producent i ekspert dbamy o bezpieczeństwo i komfort skóry na każdym etapie życia Naszą drogę zaczynaliśmy od troski o skórę niemowląt, a od dłuższego czasu opiekujemy się również skórą wrażliwą i skłonną do alergii osób dorosłych. Hipoalergiczność, delikatność dla skóry i minimalizm są wartościami, które nam przyświecają podczas rozwoju naszych dermo – przyjaznych produktów.

Wyszukaj produkt